Email: info@enkamd.org | Tel: +90 (212) 705 65 00

   Kuruluş

1994 yılında Ankara’dan İstanbul’a uçuşları sırasında tesadüfen yan yana düşen Sinan Tara ve sivil toplum gönüllüsü İbrahim Betil sohbet etmeye başlarlar. Sohbetin konusu; okullardaki farklı nitelikte eğitim öğretim gereksinmesidir. Karadeniz’in üzerinden batıya doğru giderken rüzgarın yön değiştirmesiyle uçak da rotasını değiştirir ve Sadi Gülçelik Spor Sitesi görüş alanına girer. Sinan Tara "Burada bir okul kuralım." der. Bu rastlantı ve sohbet Enka Okulları’nın kurulmasına yol açan ilk adım olur.

Enka Vakfı Yönetim Kurulu’nun 18 Temmuz 1994 tarihli oturumunda Vakıf, bünyesinde bir okul kurma kararı aldı ve 1996-1997 öğretim yılına okulu yetiştirmek üzere çalışmalara başlandı. Okulun Enka Vakfı tarafından kurulması ve yine Enka Vakfı tarafından işletilmesi için bir Vakıf İktisadi İşletmesi oluşturulmasına ve işletmenin Yönetim Kurulu’nda İbrahim Betil, Sinan Tara, Can Paker ve Güzin Ayanlar’ın yer almasına karar verildi.

Enka Vakfı 31 Ağustos 1994 tarihinde Beden Terbiyesi Genel Müdürlüğü’ne başvurarak tahsis edilen arazi üzerine eğitim tesisi yapılabilmesi için izin istedi. Beden Terbiyesi Genel Müdürlüğü ile Enka Vakfı arasında imzalanan 2 Aralık 1994 tarihli ek protokolle okul yapımı izni alındı. Okul inşaatına ilişkin avan projeler hazırlanarak 16 Şubat 1995 tarihinde Sarıyer Belediye Başkanlığı’na başvuruldu, okul inşası için imar planı tadilatı talep edildi. Söz konusu plan tadilatı Büyükşehir Belediyesi tarafından uygun görülerek, onaylanmak üzere Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu’na gönderildi. İlgili kuruluşlar arasındaki bürokratik işlemler uzun süre devam etti, gerekli değişiklikler yapıldı ve sonunda 27 Aralık 1996 tarihinde Büyükşehir Belediyesi’ne sunulan proje onaylanarak Koruma Kurulu’na gönderildi.

Bu durumda hem anaokulu, hem ilkokul için Milli Eğitim Bakanlığı’ndan gerekli izinler alınarak, ilkokul 16 Eylül 1996 tarihinde 80’i aşkın öğrencisiyle Balmumcu’daki geçici binasında, anaokulu ise bir o kadar çocukla İstinye’de hizmet vermeye başladı. Daha sonra da Koruma Kurulu’ndan gerekli izinlerin alınmasıyla Sadi Gülçelik Spor Sitesi’ndeki hızla yapılan ve genişleyen, ana kampüsüne taşındı.

29 Nisan 1998 günü dönemin Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel ve Başbakanı Mesut Yılmaz’ın da katıldığı İstinye’deki törenle açılış yapıldı.

Enka Vakfı çatısı altında; 1996 yılında faaliyete geçen Sadi Gülçelik Spor Sitesi’nde yer alan İstanbul Özel Enka Okulları eğitim ve öğretim faaliyetlerini sürdürmektedir.

2008 yılında ilk mezunlarını veren okulun Dernek çalışmalarına 2010 yılında başlanmış olunup, aynı yılın sonlarına doğru ilk genel kurul yapılarak Dernek fiilen kurulmuştur. Derneğin fikir aşamasından kuruluşuna kadar geçen dönemde birçok mezun ve hocamız katkıda bulunarak İstanbul Özel Enka Lisesi Mezunlar Derneği’ni var etmiştir.

   Vizyon / Felsefe

Enka Okulları, her öğrencinin kapasitesinin en üst düzeye çıkarılmasını sağlayacak bir eğitim vererek eleştirel düşünen, araştıran, sorgulayan, sorumluluk sahibi bireyler yetiştirmek amacıyla kurulmuştur. Bu felsefeyle yetişen mezunlarımız da aynı tutumla Mezunlar Derneği’ni var etmiştir.

Enka Okulları’nın amacı, her öğrencisinin ve mezunun;

  • Yeteneklerini sürekli olarak ve kapasitesinin sonuna kadar geliştirmek için hazırlamak,
  • Teşvik edilecek zihinsel ve davranışsal temelleri ortaya koymak,
  • Kökenleri ne olursa olsun, kendilerinin ya da başkalarının düşünce ve eylem özgürlüklerini besleyen zihinsel ve ahlaki alışkanlıkları aşılamak,
  • Türkiye’nin ya da geldikleri ülkelerin önde gelen birer yurttaşı haline getirmeye çalışmaktır. (ocEanuS, Sayı 2, Haziran 2005)

İstanbul Özel Enka Lisesi Mezunlar Derneği de bu amaçtan yola çıkarak kendi vizyon ve felsefesini oluşturmuştur.

   Derneğin Amacı

İstanbul Enka Okulları'nda öğrenim görmekte olan, İstanbul Özel Enka Lisesi'nden mezun durumda bulunan, mezun olduktan sonra yurt içinde veya yurt dışında bir yüksek öğretim kurumuna devam eden ve üniversiteyi bitirdikten sonra iş hayatına atılmış olan Enkalılar’ın içindeki “aile bilincini” korumak, birlik-beraberlik, dayanışma ve yardımlaşma ortamı oluşturmak için bir araya gelmelerini ve Enka Ailesi’ni, İstanbul Özel Enka Lisesi’ni, Enka’nın her tür faaliyetini koruyup destekleyerek, daha üst noktalara taşımalarıdır.

   Yönetim Kurulu
Yönetim Kurulu Asil Üyeleri

Başkan: İlsu Burçoğlu
Enka’08 / Bilkent Üniversitesi – İktisat
Vodafone Türkiye – Etkinlik ve Sponsorluk Müdür Yardımcısı
ilsu.burcoglu@enkamd.org

Başkan Yardımcısı: Uğur Atalay
Enka’08 / George Washington Üniversitesi – Finans
Garanti Bankası – Firma Araştırma - Analiz Yetkilisi
ugur.atalay@enkamd.org

Muhasip Üye: Alper Alimoğlu
Enka’08 / İstanbul Teknik Üniversitesi-Binghamton Üniversitesi
SUNY Bilişim Sistemleri Mühendisliği
Boğaziçi Üniversitesi – Bilgisayar Mühendisliği Doktora Öğrencisi
alper.alimoglu@enkamd.org

Genel Sekreter: Ali Birim
Enka’10 / Koç Üniversitesi - Ekonomi
ali.birim@enkamd.org

Üye: Ebru Büyükbayrak
Enka’08 / Les Roches (İsviçre) – Turizm Otel İşletmeciliği
ebru.buyukbayrak@enkamd.org

Yönetim Kurulu Yedek Üyeleri

Ömer Arıman
Enka’09 / Bahçeşehir Üniversitesi – Çevre Mühendisliği
Arı Mühendislik – Satış ve Pazarlama Mühendisi

Itır Uysal
Enka’10 / Virginia Üniversitesi - Ekonomi & Uluslararası İlişkiler
Ünlü & Co – Analist

Yılmaz Gabriel Markozoğlu
Enka’10 / İstanbul Kültür Üniversitesi – Fizik
Enka Okulları – Laboratuvar Teknisyeni

İrem Akın
Enka’11 / Bilgi Üniversitesi – Uluslararası İlişkiler
Bilgi Üniversitesi – Uluslararası Ekonomi Yüksek Lisans Öğrencisi

Dilara Başar
Enka’12 / Bilgi Üniversitesi – Radyo ve Televizyon Programcılığı

Denetim Kurulu Asil Üyeleri

Başkan: Metin Mert Conker
Enka’08 / Okan Üniversitesi – Halkla İlişkiler ve Reklamcılık
Aka Biyoteknoloji – İletişim Sorumlusu

Üye: Cansu Burçoğlu
Enka’11 / İstanbul Üniversitesi – Fransız Dili ve Edebiyatı
Mövenpick Hotel İstanbul – Misafir İlişkileri Sorumlusu

Üye: Seyfettin Çağrı Yıldırım
Enka’11 / Bilgi Üniversitesi – Hukuk

Denetim Kurulu Yedek Üyeleri

Tayfun Barış Özatakul
Enka’09 / Bilgi Üniversitesi – Reklamcılık

Burç Neşet Yener
Enka’12 / Özyeğin Üniversitesi – İşletme

Tarık Başbuoğlu
Enka’09 / Koç Üniversitesi – Uluslararası İlişkiler

   Tüzük

Tüzük içeriği genel kurulda yenilenerek bu sayfaya eklenecektir.